تا سال آینده رصدخانه کشاورزی راه اندازی می گردد

به گزارش عینک گوچی، تهران (پانا) - وزیر جهادکشاورزی بیان کرد که برای دستیابی به داده ها و اطلاعات فراوری در بخش کشاورزی تا سال آینده رصدخانه کشاورزی را راه اندازی خواهیم کرد.

تا سال آینده رصدخانه کشاورزی راه اندازی می گردد

سیدجواد ساداتی نژاد در نشست اندیشکده آب و محیط زیست مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت که با حضور جمعی از اساتید دانشگاهی برگزار گردید، اظهار کرد: شرایط کشور ما از نظر اقلیمی و منابع آب و خاک با وجود محدودیت های ناشی از تغییرات اقلیم نسبت به منطقه و کشورهای همسایه شرایط بهتری است و ظرفیت های بی نظیری داریم که در مقایسه با سایر کشورها می توانیم علاوه بر تامین غذای کشور خودمان نقشی هم در تامین غذای همسایگانمان داشته باشیم.

وی ادامه داد: امروزه امنیت غذایی در قانون اساسی کشورها وجود دارد و نسبت به شرایط گذشته خود ارتقا پیدا نموده و به اقتدار غذایی رسیده است. بنابراین کشورها به غذا به عنوان ابزار قدرت و امنیت نگاه می نمایند. امروزه غذا از اسلحه جایگاه بالاتری دارد.

وزیر جهادکشاورزی افزود: باتوجه به ظرفیت ها کشور ما باید در حوزه اقتدار غذایی در جنوب غرب آسیا و خاورمیانه کرسی اول را داشته باشد.

الگوی کشت ضرورت زیادی در بهره وری آب وخاک دارد

وی با اشاره به اینکه در وزارت جهادکشاورزی مسائلی را اولویت کاری خود قرارداده ایم و در جهت برطرف آن کوشش می کنیم، گفت: یکی از اولویت های اجرای الگوی کشت است. این موضوع از قانون برنامه دوم همواره عنوان شده، در برنامه ششم هم گفته شده و در برنامه هفتم هم خواهد بود. طبیعتا الگوی کشت ضرورت زیادی در بهره وری آب وخاک دارد. باید معین کنیم چرا اجرایی نمی گردد. امیدواریم در این دولت بتوانیم در جهت اجرایی شدن الگوی کشت قدم های موثری برداریم.

ساداتی نژاد در ادامه گفت: برای اجرایی شدن الگوی کشت به دو ابزار احتیاج داریم. ابزار اول قیمت است. قیمت تضمینی در این زمینه نقش مهمی دارد. برای اینکه کشاورز را تشویق به کاشت محصولی کنیم باید ابزار قیمت را در اختیار داشته باشیم. ابزار قیمت تا کنون دراختیار وزارت جهادکشاورزی نبود و شورای اقتصاد آن را مشخص می کرد. اما قبل از آمدن به وزاتخانه در مجلس با تشکیل شورای قیمت گذاری و اتخاذ سیاست های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی این وظیفه از شورای اقتصاد به این شورای تخصصی محول شد.

وی در ادامه گفت: ابزار دیگر این است که باید به سمت کشاورزی قراردادی حرکت کنیم. با کشاورزی قراردادی الگوی کشت تضمین می گردد. یکی از اولویت های ما در وزارتخانه ترویج کشاورزی قراردادی است. به طور میانگین بیش از 40 درصد محصولات کشاورزی در جهان قراردادی فراوری می گردد در حالی که این عدد در ایران به یک درصد می رسد.

قرارگیری250 هزارهکتار از اراضی کشاورزی تحت پوشش کشاورزی قراردادی

وزیر جهادکشاورزی با بیان اینکه در سال زراعی جاری کشاورزی قراردادی را از محصول گندم آغاز نموده ایم، گفت: همواره این سوال را می پرسیدیم که چرا کشاورز باید با هرسختی (مشکلاتی در تامین کود، سم و آفت زدگی و...) گندم بکارد و در نهایت محصول از آن خریداری گردد؟در این راستا به شرکت بازرگانی دولتی اعلام کردیم که با کشاورز قرارداد ببندد، آن را بیمه کند، کود و سم مورد احتیاجش را تامین کند و در آخر به هنگام خرید محصول با او تسویه کند. خوشبختانه درحال حاضر بیش از 250 هزارهکتار از اراضی کشاورزی گندم تحت این طرح قرار گرفته است. امیدواریم سال آیند 2میلیون هکتار از اراضی کشاورزی تحت پوشش کشاورزی قراردادی قرار گیرد.

وی ضمن اشاره به اینکه امیدواریم بذری در زمین نرود مگر اینکه مشتری آن معین باشد، از اجرای کشت قراردادی در برنج شمال برای فصل آینده هم اطلاع داد.

4درصد اراضی کشاورزی سند دارند

ساداتی نژاد اولویت دیگر وزارت جهاد کشاورزی را سند دار کردن اراضی کشاورزی مطرح نمود و گفت: 4درصد زمین های کشاورزی ما سند دارد. باید موضوع سند دار کردن اراضی کشاورزی را یکبار برای همواره حل کنیم.

وی در بخش دیگری از صحبت هایش مطرح نمود: مدیریت واحد فراوری و تجارت محصولات کشاورزی از دیگر اولویت های وزارت جهاد کشاورزی بود. با روی کار آمدن دولت سیزدهم، فرماندهی زنجیره از مزرعه تا سفره به وزارت جهاد سپرده شد. یعنی علیرغم فروچاله فراوریی که با آن روبرو بودیم ولی با فرماندهی واحد توانستیم فراوری را به خوبی مدیریت کنیم.

راه اندازی رصدخانه کشاورزی تا سال آینده

وزیر جهادکشاورزی در ادامه گفت: اولویت دیگر وزارت جهادکشاورزی دستیابی به داده و اطلاعات است. برآورد فراوری داریم ولی آمار دقیقی در دست نداریم. باید دقیقا معین گردد که چه محصولاتی به چه میزانی و در کدام منطقه ها فراوری می شوند. برای حل این موضوع نیز تا سال آیند رصدخانه کشاورزی ایران را راه اندازی خواهیم کرد تا همه مسئولان و محققان بتوانند از شرایط فراوری در کشور مطلع شوند.

لزوم توجه به دیپلماسی غذایی

وی بعلاوه به دیپلماسی غذایی نیز اشاره نمود و افزود: درحال حاضر سهم ایران از بازار صادرات محصولات کشاورزی در منطقه 2 درصد است. قطعا باید تجارت کشاورزی ما رشد کند.

صنایع تبدیلی بخش کشاورزی دچار ضعف هستند

ساداتی نژاد سرمایه گذاری در بخش کشاورزی را از اولویت های دیگر وزارتخانه متبوعش دانست و گفت: سهم کشاورزی در (GDP) 11.7درصد است. بالاترین سرمایه گذاری در بخش کشاورزی 4 درصد است. این یعنی حق کشاورزی به درستی داده نشده و سرمایه گذاران انگیزه ندارند که در بخش کشاورزی سرمایه گذاری نمایند. متاسفانه صنایع تبدیلی در این بخش دچار ضعف شده است. برای این موضوع هم برنامه هایی در دستور کار داریم.

ساداتی نژاد با بیان اینکه دانش بنیان کردن بخش کشاورزی از دیگر اولویت های کاری ما است، گفت: در بخش کشاورزی سازمان تات(تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی) را داریم. دانشگاه های ما در حوزه علمی سرآمد هستند و سازمان تات باید از ظرفیت علمی دانشگاه ها استفاده و آن را بومی کند.

وزیرجهاد کشاورزی در سرانجام گفت: بزرگترین سرمایه ما آب و خاک است. اگر از آن مواظبت نکنیم در آینده چیزی نخواهیم داشت. سال جاری در آبخیزداری دچار ضعف هستیم ولی کوشش کردیم سال آینده به هر صورتی که شده اعتبارات لازم رادر این حوزه به دست بیاوریم.

منبع: خبرگزاری پانا

به "تا سال آینده رصدخانه کشاورزی راه اندازی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تا سال آینده رصدخانه کشاورزی راه اندازی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید