اولین خودروی برقی ایرانی مجوز پلاک گرفت

به گزارش عینک گوچی، سورنا ستاری امروز در مراسم رونمایی از داروی آناکینرا گفت: ایران در حوزه بیوتکنولوژی بزرگترین اکوسیستم را در منطقه به خود اختصاص داده است. همچنین در آسیا بعد از ژاپن دومین کشور دارنده بزرگترین اکوسیستم نوآوری در حوزه بیوتکنولوژی هستیم.

اولین خودروی برقی ایرانی مجوز پلاک گرفت

به گزارش مهر، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با بیان اینکه تعداد داروهای بیوتک کشور به 27 دارو رسیده است، اضافه نمود: کشور ترکیه که در همسایگی ما واقع شده است به این میزان داروی بیوتک تولید نکرده است.

ستاری تاکید کرد: البته که حضور بخش خصوصی در سرمایه گذاری حوزه دارو بی تاثیر نبوده که باعث شدت دسترسی به این تعداد دارو شده است.

وی با تاکید بر اینکه پژوهشگاه های دولتی هیچ وقت نمی توانند محصولی تولید کنند اگر هم تولید کنند قابل رقابت نیست، گفت: اکنون مدلی در اکوسیستم حوزه بیوتک به کار گرفته می شود که بر گرفته از مدل توسعه بخش ICT بوده تا محصولات متنوعی تولید شود.

معاون علمی و فناوری اضافه نمود: همچنین در بخش سلول بنیادی نیز توانستیم چنین مدلی را پیاده سازی کنیم تا شرکتها زودتر به محصول برسند. بدین واسطه هر فردی با ایده ای که دارد می تواند بدون آشنایی با بازار، تعامل با مشتری، مالیات و بیمه وارد شتابدهنده ها شده تا با تشکیل تیم به تولید محصول برسند.

ستاری با تاکید بر اینکه در تاریخ کشور سابقه نداشته که بخش خصوصی در تولید واکسن های انسانی ورود کند، گفت: در حالی که با سرمایه گذاری بخش خصوصی، واکسن سرطان دهانه رحم، آنفلوآنزا، روتا ویروس و کرونا به تولید رسیده است.

وی گفت: در حوزه واکسن انسانی، واکسن های حیوانی دام، طیور و آبزیان تولید 26 تا 27 واکسن در این زمینه در دستور کار شتابدهنده ها قرار گرفته است.

معاون علمی و فناوری اضافه نمود: واکسن تب برفکی از سوی شرکت تولید کننده داروی آناکینرا تولید شده است. همچنین تولید واکسن های آنفلوآنزای پرندگان و PPR برای نشخوار کنندگان از دیگر دستاوردهای این شرکت ها بوده که به تولید رسیده است.

وی با اشاره به مشکل تولید در کشور گفت: تولید یک محصول و تأییدیه گرفتن شاید پنج سال به طول بیانجامد اما واردات با یک یا دو محور به راحتی انجام می شود به همین دلیل، نمونه خارجی XRAY کامیون ها در گمرکات با دو کاغذ و مجوز وارد کشور شد.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور ادامه داد: خودرو برقی ایرانی نیز که به تازگی پلاک گذاری شده، 5 سال طول کشید تا استانداردهای آن أخذ شود، در حالی که خودروهای خارجی به راحتی مجوز ورود به بازار را دریافت می کنند.

منبع: فرارو

به "اولین خودروی برقی ایرانی مجوز پلاک گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین خودروی برقی ایرانی مجوز پلاک گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید